Technické řešení SMS zpráv

SMS zprávy jsou posílány do Short Message Service Centre(SMSC), který zprávy ukládá a pokusí se jí odeslat adresátovi. Pokud je adresát nedostupný, pak SMSC počká se zprávou a zkusí jí poslat později. Některé SMSC také poskytují službu "předat a zapomenout". To znamená že pokud je adresát nedostupný, tak není zpráva doručena. Uživatel si také může nastavit, aby mu došla tzv. doručenka. Ta uživatele informuje o tom zda zpráva dorazila nebo ne.

Mobil Nokia - ilustrační obrázek

Posílaní SMS mezi mobilním telefonem může být provedeno různými zápisy jako třeba SS7, který je na základě standardu GSM rámce MAP, nebo TCP/IP, který pracuje na stejném standardu. Zprávy jsou poslány s přídavkem zařazeným MAP, který kontroluje délku a rozděluje zprávy tak, aby měly přesnou velikost 140 byte tj. 1120 bit. V praxi to při užívání standardního systému 7-bit znaků znamená, že jedna SMS má maximální délku 160 znaků. Pokud bychom chtěli použít českou klávesnici s háčky a čárkami, museli bychom používat 16-bit soustavu a použit by se tedy dalo pouze 70 znaků

Dnes jsou SMS využívány nejen k původnímu záměru, tedy posílání textových zpráv, ale také log, vyzvánění apod. Také se používají pro přístroje a jejich ovládání. Například ovládání LED displeje přes SMS, bezpečnostní zařízení - pokud je systém aktivní, pošle SMS majiteli případně rovnou na policii, kdykoliv dojde k narušení. Některé přístroje odesílají přes SMS údaje ze své telemetrie. Ovšem to je dnes postupně nahrazováno levnější technikou GPRS.

TIP: Zkuste ušetřit za teplo nějaký ten haléř! Nechte si namontovat výměník tepla a ušetřete svou peněženku pravidelným útokům poštáka se složenkou.

Důležité info

O2 zavedlo na svých stránkách s SMS bránou přesměrování na úvodní stránku projektu 1188. K neplacené SMS bráně se dostanete klikem na odkaz vpravo.

SMS-zone.cz
vaše brána ve světě SMS zpráv